Forum

OUR FORUM IS UP BUT WE ARE STILL IN THE MIDDLE OF UPDATING AND FIXING THINGS.  SOME THINGS WILL LOOK WEIRD AND/OR NOT BE CORRECT. YOUR PATIENCE IS APPRECIATED.  We are not fully ready to answer questions in a timely manner as we are not officially open, but we will do our best. 

You may have received a 2-factor authentication (2FA) email from us on 4/21/2020. That was from us, but was premature as the login was not working at that time. 

BUNNY 911 – If your rabbit hasn’t eaten or pooped in 12-24 hours, call a vet immediately! Don’t have a vet? Check out VET RESOURCES

The subject of intentional breeding or meat rabbits is prohibited. The answers provided on this board are for general guideline purposes only. The information is not intended to diagnose or treat your pet. It is your responsibility to assess the information being given and seek professional advice/second opinion from your veterinarian and/or qualified behaviorist.

What are we about?  Please read about our Forum Culture and check out the Rules

BUNNY 911 – If your rabbit hasn’t eaten or pooped in 12-24 hours, call a vet immediately!  Don’t have a vet? Check out VET RESOURCES 

The subject of intentional breeding or meat rabbits is prohibited. The answers provided on this board are for general guideline purposes only. The information is not intended to diagnose or treat your pet.  It is your responsibility to assess the information being given and seek professional advice/second opinion from your veterinarian and/or qualified behaviorist.

BINKYBUNNY FORUMS

Forum THE LOUNGE How much did your bunny habitat cost you?

Viewing 14 reply threads
  • Author
    Messages

    • BinkyBunny
      Moderator
      8776 posts Send Private Message

        So I am setting up a Cost Page and the habitat cost can really vary depending on what we choose.   

        What type of set-up did you use and how much did it cost?

        Add separately costs for flooring if you used any (Don’t include the bedding that goes over the flooring  – but just the floor like wood, sheet vinyl, carpet, plastic etc etc)

        Our custom made pen: $80 (shelving, wood & aluminum angles)

        Flooring Cost - Large Sheet Vinyl  Remnant – $50

        TOTAL: $130  (This price ONLY includes the pens and flooring)  The green bins I got at target for 8 bucks I think – and I turned them upside down and cut entry/exit holes in them, and then glued the top.  Looks like we forgot to take that weight off LOL.  We used it when we were adhering the tops.

         

         The pictures below are the set-up in our San Francisco Apartment.  We hadn’t put toys etc in it yet.  I think we JUST set it up and were taking pictures.  It was also easy to disassemble and reassemble at our new place.


      • MooBunnay
        Participant
        3087 posts Send Private Message

          Lets see…..I made 3 condos at once, but here is my information for one:

          NIC Cubes from Target – $30 (I bought two boxes of cubes)
          Vinyl Flooring – $10
          2 rugs from Big Lots to go on the Vinyl – $10
          Wood Supports – $8
          Cage Clips – $5
          Carpet Pieces I found around the house – $0

          SO, in total, the cage was $43 and the flooring was $20.


        • MimzMum
          Participant
          8029 posts Send Private Message

            Okies…Mimzy cost one store-made pen; $80 on sale (normally $120)
            Exercise run: $75
            Willow Tent from BB.com: (don’t recall-see shop page!) ^^
            Kitchen linoleum: $0
            Two rubber mats from WalMart: $7 apiece?

            Time spent loving on my bun? : priceless

            Ditto for Pip


          • babybunsmum
            Participant
            3896 posts Send Private Message

              i just finished pinky’s rabbitat and ehre’s the cost breakdown:

              • 3 1/2 packs (of 13) NIC by rubbermaid for $10 ea at zellers (already had a 1/2 package) = $30
              • 2 packs of zip ties from the dollar store = $2
              • utility mat from zellers on sale 1/2 price = $6
              • sign board for floors (went to a conveniant spot instead of shopping around) = $25
              • 2 packs of clips for doors from the dollar store = $2
              • fibreglass tension rod to stiffen roof from home depot = $4
              • litter box was an old plastic tupperware thing i had already

              total = $69

               

              1211344867471.jpg


            • Beka27
              Participant
              16016 posts Send Private Message

                $100   2×4 foot extra large Marchioro cage***

                this is the largest size available and the smallest recommended size… with plenty of runtime outside of the cage, of course.

                $25  5×8 foot rug from Wal-mart

                this will probably need to be replaced once a year from wear and tear

                $15  one box of NIC cubes

                $5  zipties

                a total of APPROXIMATELY $150FOR ONE BUN!!!

                ***the cage is a very expensive item.  i could have purchased an xpen and still had money leftover for dinner. lol…  NIC cubes and original set-ups may take more time and creativity… but you really do get more bang for your buck.  i don’t recommend buying a manufactured cage, and if i were to do it over again, i wouldn’t.

                i think most people have seen it, but if you haven’t, here is my set-up…

                this is right after i made it… it rarely looks this clean.


              • babybunsmum
                Participant
                3896 posts Send Private Message

                  i can see why that cage is expensive beka… it’s huge!!!  i don’t think i’ve even seen one that big in stores near me.  your set-up is really fab


                • Lisa_43
                  Participant
                  1499 posts Send Private Message

                     

                    My condo cost a bit, but it is quite big and I have 7 rabbits to home, I also had to split a couple up due to fighting and male/female.

                    I have a middle barrier in the play pen that can be moved down the middle keep them apart but they can still play outside of the cage.

                    These are in Australian dollars.

                     

                     

                    • 26 packs (5 per pack) NIC grids @ $8.49 per pack = $220.74. Purchased at Bunnings
                    • 4 containers of zip ties @ Bunnings = $12
                    • utility mats from Red Dot $7, Reject shop $15 & Crazy Clarks $3 = 25.
                    • Lino remnants from any carpet store =$30
                    • Carpet remnant =$30 for a big roll which did 2 condos.
                    • wooden support poles 5 poles @ $6 each =$30. Bunnings cut them in half for free.
                    • Kitten litter box X 4@ $5.95ea =$23.80 at City Farmers.
                    • Toys from Big W $20
                    • Water bowls =$14 from Big W 2 bowls were just ceramic wok bowls for $1.99 each.

                    total = $405.54

                    12112636854.jpg
                    1211263614958.jpg


                  • ScooterandAnnette
                    Participant
                    1090 posts Send Private Message

                      We paid $50 or so for a 4′ x 4′ cross-pen.  We built a wooden base for it from some scrap plywood boxes from work that nobody wanted anymore ($0), and about $5 or so for the linoleum tiles to line it and the 2’x4′ to line the edges. 

                      We also built a three-story “bunny condo” out of an old wooden box being surplused at work.  We cut some “doors” out of the sides, put in a “2nd floor” in the middle from a plank, and cut a hole in the top and put an incline on a hinge.  Also, at one point we built a sleeping box for Bailey when he was a baby..they’re all basically too big to fit in it now, but they like to use it as a “stepladder” to hop up on the condo.

                      Supplies for the construction cost about $5, for a grand total of $60 and roughly 6-8 hours total elapsed time among the two of us.

                      The first photo shows the enclosure, right after it was constructed…it normally has toys and boxes in it and isn’t this clean!  Aeryn (castor mini-rex) is on the 2nd floor of the condo, and Bailey and Reno are in front of the old sleeping box.  The bunnies really love their condo, as you can see from the 2nd photo!

                       

                      1211323364471.JPG
                      1211323369154.JPG


                    • Gravehearted
                      Participant
                      2428 posts Send Private Message

                        we won the NIC condo at bunnyfest so cost =$20 of raffle tickets, lol.

                        Hareiette has a HUGE cage, which cost about $100.
                        Before the the condo – Viktor and Pandy had an extra tall x-pen which was about $60 and we used fleece blankets and pee-pee pads underneath. I am sure pee-pee pads have some other less descriptive name, but that’s what all the Haven volunteers call them, lol.


                      • JK
                        Participant
                        2223 posts Send Private Message

                          My set up is almost exactly like Beka’s.
                          Marchioro cage – $109
                          Xpen – $70
                          Linoleum remnant – $30
                          Total – $209


                        • ScooterandAnnette
                          Participant
                          1090 posts Send Private Message

                            Just a slight amendment to our costs – the linoleum tiles were extras that my mother had so they didn’t cost us anything. Actually it was a box of tiles that had been left at the house she bought so they didn’t cost her anything either! We’re moving to a new house in a few months and we’re already thinking that we’ll build a 2nd condo/bunny area for them that will live in the basement, that way when they go down there they’ll have someplace to hang out.
                            – Annette


                          • Kokaneeandkahlua
                            Participant
                            12067 posts Send Private Message

                              Cubes-60$ (three packs)

                              Coroplast-30$ (still have some left over)

                              Zipties-approx 5$

                              Someone to assemble for you-priceless

                               

                               (Sorry can’t get my picture to attach right now, I’ll have to add it later!)


                            • Sage Cat
                              Participant
                              1883 posts Send Private Message

                                Hey Y’all,
                                I just set up a temporary NIC pen for my buns – who will not even be arriving till this weekend.

                                NI Cubes – $20, I spent a little extra for the chrome ones
                                zip ties – $3
                                2 rag rugs – $8
                                2 towels – $3
                                Scrap wood from other projects – $0
                                Boxes from the liquor store – $0
                                2 litter boxes – $10
                                Hay basket – $5
                                Food & water crocks – $0, I already had some
                                Toys – $10

                                From Scratch to bun ready – $59

                                After I get to know them a little we will be building a custom wood and metal pen for them. I’m not sure yet how much that one will cost.


                              • osprey
                                Participant
                                2065 posts Send Private Message

                                  For super low cost, you can set up an X-Pen 4×4 with a tarp and a dropcloth from Orchard or Home Depot or someplace like that for less that $100.  The pens are expensive and can easily be made using NIC panels for less if someone is not intimidated.  I know that when we first adopted DJ I had NO IDEA what I was doing, and I just followed the shopping list that the rescue gave me.  The volunteers kept telling me how great X-Pens were, and I was too embarassed to say that I did not know what and X-Pen was!  Now I tell people they are puppy exercize pens and they understand better.

                                  I have one of those big Marchioro cages too, on loan from The Haven for Marilyn and her babies.  It is great for a foster set up because it is easy to move and clean, and I can put it up on a table to save floor space.  They cost in the neighborhood of $80 arond here, and I think the exercize pen is a better deal at that price because it can be used for other things.  We use two X-Pens when the buns are out to block off the couch and the rest of the house.


                                • ScooterandAnnette
                                  Participant
                                  1090 posts Send Private Message

                                    If you use a tarp, make sure your bunnies won’t chew at it. That’s one of the reasons why we built the wooden bottom to ours, because our gang would cut through a tarp like a hot knife through butter. Also, the firm bottom was much easier to clean.

                                Viewing 14 reply threads
                                • You must be logged in to reply to this topic.

                                Forum THE LOUNGE How much did your bunny habitat cost you?